Sınav Değerlendirme Problemleri

Sınav Değerlendirme Problemleri
A Çevrimdışı

atahoca

Yönetici
Vezir-i Azam
14 Şub 2021
145
241
63
Ülkemizde son yıllarda Türkçe'nin özellikle yazılı kullanımında büyük sorunlar görülmektedir. (Temel Eğitim'de çözülmesi gereken sorunun lise düzeyinde değerlendirmelerle çözülmeye çalışılması öğretmenlerin yükünü iyice zorlaştırmaktadır.) Bu sınavların değerlendirmesinde de zorluk yaşamamıza sebebiyet vermektedir. Benim düşüncem genellikle taviz verilmemesi yönünde. Uygulamada birlik sağlamak ise önemli.
Bu problemler bu başlıkta tartışılabilir. İstenirse yeni bir başlık da açılabilir.

Aşağıda üç soru örneği vererek nasıl puanlanması gerektiği konusunda görüşlerinizi almak istiyorum.

1- Topkapı Sarayının bölümlerinin tanımlanıp bölümün adını yazılmasını istiyoruz. Her bir bölümün adı 5 puandır.
Öğrencilerden biri Birun yerine Biruni, Enderun yerince Cenderun yazarsa puan verilir mi? Verilirse kaç puan verilir?
Not: Malum, Birunî bilim adamı.

2-İstanbul'un fethinin dünya tarihi açısından sonuçları ile ilgili bir metin veriyoruz. Metne göre cevaplardan biri, "İstanbul'un Fethinden sonra İtalya'ya giden bilim adamları, orada eski Yunan ve Roma eserlerini inceleyerek, Rönesans'ın başlamasına katkıda bulundular." cümlesidir ki metinde bu bilim adamlarının İtalyaya gittiği vardır. Diğer cevaplar ... Coğrafi Keşifler'in nedenlerinden birini oluşturması, ... Feodalitenin yıkılmasına zemin hazırladı. Bu şekilde üç madde olup her bir madde 5 puan üzerinden puanlanacaktır.
Bir öğrenci aşağıdaki gibi cevap verirse kaçar puan verilmesi daha uygundur?
-İstanbul'un Fethinden sonra İtalya'ya giden bilim adamları Rönesans'ı başlattı.
-Coğrafi Keşifleri başlattı"
-Topların kullanılması dünyada değişime yol açtı.
Not: Başlaması ile başlamasına katkıda bulunması aynı şey değildir. Aynı şekilde değişime yol açsa da o değişim söylenmiyor. Bu genel bir ifade

3-Yavuz Sultan Selim'in Suriye ve Mısır Seferleri'nin sonuçlarının sorulduğu bir soruda ilgili metinde 'Suriye ve Mısır seferi ile Memlûklu Devleti’ne son verildiği' ifade ediliyor. Üç madde isteniyor. Her madde 5 puan üzerinden puanlanacaktır.
Bir öğrenci 'Osmanlı Devleti sınırları genişletti.' cevabını verirse puan verilir mi? Verilirse kaç puan verilir?

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt